Синельниківський ліцей №7 Синельниківської міської ради Дніпропетровської області


remember me

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Психологічна підтримка під під час війни

 Щоб допомогти дітям, їхнім батькам та опікунам знизити рівень стресу, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватись про здоров'я, безпеку та розвиток дітей під час війни, ми публікуємо рекомендації експертів та корисні матеріали. 

 

Корисні навички самодопомоги при переживанні стресу:

 

1. Уявляйте тихе та спокійне місце.

Дослідження показують, що візуалізація діє позитивно для багатьох людей у стресових ситуаціях. Заплющте очі та уявіть спокійне, тихе місце. Концентруйтеся на тому, що бачите та відчуваєте, звертайте увагу на асоціації, які у вас виникають.

 

2. Пийте воду.

Дегідратація є однією із можливих причин, що зменшує розумову активність та погіршує самопочуття. Візьміть склянку прохолодної води та пийте повільно невеликими ковтками.

 

3. Рахуйте від 100 до 1.

Рахунок від 100 до одного — це не тільки шанс зосередитись на чомусь іншому, а й чудовий спосіб підвищити концентрацію без особливих зусиль.

 

4. Дихайте правильно.

Більшість з нас дихає не правильно, особливо, коли ми у стресовій ситуації. Зробіть повільний глибокий вдих, затримайте дихання на кілька секунд, потім зробіть глибокий видих. Повторюйте так 5 разів і ви відчуєте значну різницю.

 

5. Йдіть на пробіжку.

Біг не тільки здатен зменшувати рівень стресу, а й може замінити кабінет терапевта. 10 хвилин легкого бігу не тільки дозволять впоратись із поганим настроєм, а й знизять рівень стресу у подальші години.

 

6. Виговоріться.

Інколи нам всім потрібно, щоб хтось просто нас почув та розділив наші переживання. Відверта розмова з близькою людиною, якій ви довіряєте, допоможе зняти з  вас умовний тягар переживання та тривог.

 

Як боротися з тривожністю:

 

1. Відчуття тривоги, страху і пригнічення під час таких невизначених часів (таких, як війна) є невідворотними. Стрес впливає на людину, призводячи до знесилення, поганого настрою і безпорадності. Тому у воєнний час важливо використовувати лише перевірені джерела інформації.

 

2. Одним із найбільш дієвих способів полегшити стан, коли людина відчуває тривогу є розмова з близькою людиною. Це допомагає визнати і обговорити свої почуття. Також можна спробувати записувати думки у щоденник. Це допомагає зрозуміти ситуацію і відчути полегшення.

 

3. Застосовуйте мантру “це теж пройде” або методику сканування тіла: слід сісти на крісло і спробувати відчути кожну частину тіла: від маківки до кінчиків пальців ніг і навпаки. Це допоможе на деякий час відволіктися від тривожних думок.

 

4. Важливо відслідковувати думки. Постійне “пережовування” новин у голові лише підсилює тривогу, тому треба змусити себе відволіктися. Наприклад, можна спробувати розв’язати важку задачу чи кросворд — варто робити щось, що допоможе максимально залучити когнітивні здібності і відволікти від думок про теперішню ситуацію в країні.

 

5. За можливості обмежити час для новин і соцмереж. Обмеження часу перегляду новин, а також намагання не прокручувати їх у думках знову й знову допоможе дещо налагодити роботу гормональної системи і знизити тривожність.

 

 

Цікаві психологічні хитрощі на кожен день

 

1. Коли в групі сміються кілька людей, кожен з них інстинктивно дивиться на того, хто йому більш симпатичний. Або на людину, яку хотів би вважати близькою.

 

2. Якщо ви нервуєте, а вам потрібно виконати відповідальне завдання, пожуйте жуйку. Таким чином ви зможете заспокоїтися, тому що підсвідомо момент прийому їжі асоціюється з безпекою.

 

3. Якщо на вас хтось кричить, зберігайте спокій. Можливо, цим ви ще більше роздратуєте співрозмовника, але потім у нього з'явиться сильне почуття провини за свою поведінку.
 

4. Якщо відповідь співрозмовника вас не влаштовує або ви відчуваєте, що вона неповна, не перепитуйте. Просто уважно подивіться людині в очі. Тоді вона буде змушена продовжити розмову.
 

5. Виявляється, не тільки емоції впливають на міміку, але й навпаки. Тому, якщо ви хочете відчути себе щасливим, посміхніться. В результаті, згодом ви робитимете це цілком щиро.
 

6. Якщо це можливо, намагайтеся не починати речення зі слів "Я думаю" чи "Мені здається". Це очевидно, коли ви починаєте говорити, але деколи такі фрази свідчать про зайву невпевненість.
 

7. Перед важливою співбесідою уявіть, що людина, яка буде її проводити, - ваш давній друг. Так ви будете почувати себе вільно і будете менше хвилюватися.
 

8. Якщо ви навчитеся висловлювати трохи більшу радість при зустрічі з будь-ким, то з часом будете щиро раді бачити цю людину.
 

9. Фізіологічний прояв стресу дуже схожий на симптоми радісного збудження (важке дихання, прискорене серцебиття і т.д.). Якщо вам вдасться подивитися на стресову ситуацію як на виклик, негативний ефект від нервового напруження знизиться.
 

10. Найчастіше люди не розрізняють просту впевненість в собі й те, що ви дійсно розбираєтеся в чомусь. Але якщо ви продемонструєте впевненість у своїх діях, люди тягнутимуться до вас.
 

11. Якщо вам доводиться багато працювати з людьми, поставте позаду себе дзеркало. Більшість клієнтів поводитимуться ввічливіше - адже нікому не хочеться бачити себе злим і роздратованим.
 

12. Якщо ви на зборах очікуєте від когось різкої критики, намагайтеся сісти поруч із цією людиною. В цьому випадку вона, швидше всього, буде добрішою і не зможе влаштувати вам прочухана з тією ж силою, з якою може це зробити на деякій відстані.

 

 

Протидія булінгу

 

 Що таке булінг? Булінг як явище у шкільному середовищі.

 

Булінг (від англ. bullying — залякування, цькування, задирання) – це неприйнятна, неприємна, агресивна поведінка однієї людини або групи людей стосовно іншої особи, що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском.


Основними ознаками булінгу (цькування) є:


• Наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), а також спостерігачі.


• Повторюваність /систематичність діяння.


• Наявність наслідків у вигляді психічної та/або фізичної шкоди.


Що робити, якщо ти  став жертвою булінгу


• Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.


• Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.


• Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Ми говорили раніше, що кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.


• Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

 

 

ГАРЯЧІ ЛІНІЇ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПІД ЧАС ВІЙНИ