Синельниківський ліцей №7 Синельниківської міської ради Дніпропетровської області


remember me

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Академічна доброчесність

Положення

про академічну доброчесність здобувачів освіти

Синельниківського навчально-виховного комплексу

«Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»

Синельниківської міської ради Дніпропетровської області

І. Академічна доброчесність.

  

1.Загальні положення

 

1.1. Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу(далі - Положення) Синельниківського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Синельниківської міської ради Дніпропетровської області визначає та закріплює норми, правила етичної поведінки, спілкування педагогічних працівників та здобувачів освіти.

 

1.2. Це Положення розроблено на основі Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про авторське право і суміжні права», «Про видавничу справу», «Про запобігання корупції», Цивільного Кодексу України, Статуту НВК, Правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, Колективного договору та інших нормативно - правових актів чинного законодавства України та нормативних актів закладу освіти.

 

1.3. Мета Положення полягає у запобіганні порушенню академічної доброчесності та забезпечення довіри до результатів освітнього процесу та освітньої діяльності.Школа  зобов’язується вживати заходів щодо запобігання та виявлення академічного плагіату в  роботах педагогічних працівників та здобувачів загальної середньої освіти.

 

1.4. Норми цього Положення закріплюють етичні принципи та правила, якими мають керуватися педагогічні працівники та здобувачі освіти під час освітнього процесу.

 

1.5. Школа в своїй діяльності керується принципом незалежності здобуття загальної середньої освіти від впливу політичних партій, громадських і релігійних організацій. Створення та діяльність політичних партій, суспільно-політичних рухів, релігійних об'єднань та воєнізованих формувань в школі не допускається.

 

1.6. Дія Положення поширюється на всіх педагогічних працівників НВК та здобувачів освіти.

 

1.7. Педагогічні працівники, здобувачі освіти повинні виконувати норми даного Положення.

 

2.  Поняття академічної доброчесності

 

2.1. Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання з метою забезпечення довіри до результатів навчання (набутих компетентностей) здобувачів освіти, попередження порушень освітнього процесу.

 

3. Принципи академічної доброчесності

 

3.1. Для забезпечення академічної доброчесності в НВК необхідно

дотримуватися наступних принципів:

 

- Верховенства права (пріоритетним має бути дотримання принципу верховенства права, зокрема: справедливості, добра, свободи, правової рівності, поваги до людської гідності, честі, істини тощо).

 

- Законності (представники шкільної спільноти мають чітко дотримуватись Конституції України, законів та підзаконних актів).

 

- Соціальної справедливості (у відносинах шкільної громади важливим є забезпечення свободи, справедливості,розвитку особистості та її активної участі в житті держави та школи, а також повага до гідності кожної особи, нетерпимості щодо аморальної та неетичної поведінки).

 

- Науковості (педагогічні працівники зобов’язані об’єктивно висвітлювати наукові факти, поняття, теорії; ознайомлювати шкільну спільноту з новими досягненнями, науковими методами, пояснювати значення теорії для практики; розкривати наукові причинно- наслідкові зв’язки явищ, що вивчаються; викладати навчальний матеріал із позицій передових досягнень науки й техніки; забезпечувати тісний зв'язок із сьогоденням).

 

- Дотримання авторського права (педагогічні працівники повинні посилатися на джерела інформації під час використання ідей, розробок, тверджень, відомостей; дотримувати норм законодавства про авторське право й суміжні права; надавати достовірну інформацію про методики й результати досліджень, джерела використаної інформації та власну педагогічну, науково – педагогічну, творчу діяльність. Забезпечити виконання письмових робіт без залучення зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, списування академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації).

 

- Принцип достовірності результатів педагогічної діяльності, науково-педагогічної, дослідницької діяльності здобувачів загальної середньої освіти передбачає самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю, результатів навчання (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей); об‘єктивність оцінювання результатів навчання. Не допускати свідомого завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів загальної середньої освіти.

 

- Професіоналізм та компетентність (передбачає наявність у здобувачів освіти та педпрацівників закладу управлінських та аналітичних здібностей, моральних якостей, внутрішньої культури, емоційного інтелекту, знання ділового етикету, ґрунтовних знань, виконання своїх обов’язків на належному рівні, високу організацію праці).

 

- Партнерства і взаємодопомоги (сприйняття всіх учасників освітнього процесу як рівноправних сторін).

 

- Відкритості й прозорості (усі процеси, документи в школі, які стосуються освітньої, наукової, дослідницької, господарської та фінансової діяльності, є прозорими, відкритими, що забезпечує можливість громадського контролю).

 

- Відповідальності (здобувачі загальної середньої освіти та педагогічні працівники школи мають брати на себе відповідальність за результати своєї діяльності, виконувати взяті на себе зобов’язання, дотримуватися норм цього Положення).

 

3.2. Дія цього Положення поширюється та є обов’язковою до виконання для всіх учасників освітнього процесу в закладі. Усі особи, на яких поширюється дане Положення, повинні бути ознайомлені з його змістом.

 

3.3. Положення публікується на офіційному веб-сайті закладу.

 

 

 

4. Політика академічної доброчесності педагогічних працівників та здобувачів освіти

 

4.1. Академічна доброчесність педагогічних працівників спрямована на:

 

- Дотримання загальноприйнятих етичних норм, положень Конституції України, норм законодавства України, Статуту школи, Колективного договору та внутрішнього шкільного розпорядку.

 

- Повагу до осіб, які здобувають освіту, їхніх батьків та осіб, які їх замінюють, незалежно від віку, статі, стану здоров’я, громадянства, національності, ставлення до релігії, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин.

 

- Об’єктивне та неупереджене оцінювання знань та вмінь здобувачів вищої освіти; ефективне виконання своїх функціональних обов’язків; підвищення кваліфікації.

 

- Дотримання правил посилання на джерела інформації у разі використання відомостей, написання методичних матеріалів, наукових робіт тощо.

 

- Здійснення контролю за дотриманням академічної доброчесності здобувачами вищої освіти.

 

- Дотримання законодавства із запобігання корупції, уникнення конфлікту інтересів.

 

- Нести відповідальність за порушення академічної доброчесності.

4.2. Академічна доброчесність здобувачів загальної середньої освіти передбачає:

 

- Дотримання загальноприйнятих етичних норм, положень Конституції України, норм законодавства України.

 

- Поваги до педагогічних працівників.

 

- Поваги честі і гідності інших осіб, навіть, якщо їх погляди відрізняються від ваших.

 

- Присутності на всіх навчальних заняттях, окрім випадків, викликаних поважними причинами.

 

- Самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання.

 

- Постійна підготовка до уроків, виконання домашніх завдань.

 

- Самостійне подання щоденника для виставлення вчителем отриманих балів.

 

- Надання достовірної інформації про власні результати навчання батькам (особам, які їх замінюють).

 

- Використання мобільних телефонів під час освітнього процесу відповідно до «Положення про порядок використання мобільних телефонів (гаджетів) під час освітнього процесу в НВК».

 

- Використовувати у навчальній або дослідницькій діяльності лише перевірені та достовірні джерела інформації та грамотно посилатися на них.

 

- Не фальсифікувати інформацію, результати досліджень.

 

- Не пропонувати неправомірну вигоду за отримання будь-яких переваг у навчальній або науково-дослідницькій діяльності.

 

- Негайно повідомляти адміністрацію школи у разі отримання для виконання рішень чи доручень, які є незаконними або такими, що становлять загрозу правам, свободам чи інтересам громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам.

 

- Нести відповідальність за порушення академічної доброчесності.

 

4.3. Порушенням академічної доброчесності педагогічними працівниками та здобувачами освіти в НВК вважається:

 

- Академічний плагіат – оприлюднення (частково або повністю) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власних досліджень або відтворення опублікованих текстів, оприлюднених творів мистецтва інших авторів без зазначення авторства.

 

- Самоплагіат - оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів.

 

- Фабрикація – вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі.

 

- Фальсифікація – свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу.

 

- Списування - виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;.

 

- Обман – надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої діяльності та організації освітнього процесу. Формами обману є, зокрема академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування.

 

- Хабарництво – надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі.

 

- Відмова своєчасно надавати інформацію (усно або письмово) про методики, технології, прийоми, методи, які використовуються в освітньому процесі, стан виконання освітньої програми, рівень сформованості компетентностей здобувачами освіти.

 

- Необ’єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження результатів навчання) здобувачів освіти.

 

- Невиконання обов’язків педагогічного працівника, передбачених статтею 54 Закону України «Про освіту».

 

5. Відповідальність за порушення академічної доброчесності педагогічних працівників

5.1. Академічна відповідальність за конкретне порушення академічної доброчесності визначається даним Положенням.

 

5.2. За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники НВК можуть бути притягнуті до такої академічної відповідальності:

 

- Відмова в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії.

- Дисциплінарні покарання: догана.

 

- Проведення позапланових заходів із підвищення кваліфікації педагогічного працівника.

 

- Доведення інформації про порушення до загальних зборів НВК, засновника, органу виконавчої влади, правоохоронних органів.

 

5.3.За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти НВК можуть бути притягнуті до такої академічної відповідальності: 

 

- Повторне проходження оцінювання (контрольна робота, атестація, залік тощо).

 

- Повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми.

 

- Повідомлення батькам /особам, які їх замінюють (письмово) з наступною перевіркою.

 

- Доведення інформації про академічну недоброчесність здобувачів освіти до класного колективу, батьків здобувачів освіти, батьківської громадськості класу, Батьківської ради НВК, загальних зборів тощо.

 

6. Заходи з попередження, виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності

 

6.1. Заходи спрямовані на дотримання академічної доброчесності, включають:

– Ознайомлення педагогічних працівників із вимогами щодо належного оформлення посилань на використані джерела інформації.

 

– Ознайомлення педагогічних працівників із документами, що унормовують дотримання академічної доброчесності та встановлюють відповідальність за її порушення.

 

– Проведення методичних заходів, що забезпечують формування загальних компетентностей з дотриманням правових та етичних норм і принципів, коректного менеджменту інформації при роботі з інформаційними ресурсами й об’єктами інтелектуальної власності.

 

– Розміщення на веб-сайті НВК правових та етичних норм, принципів та правил, якими мають керуватися педагогічні працівники.

 

6.2. При прийомі на роботу працівник знайомиться із даним Положенням під розписку після ознайомлення із правилами внутрішнього трудового розпорядку НВК.

 

6.3. Положення доводиться до батьківської громадськості.

 

6.4. Педагогічні працівники в процесі своєї освітньої діяльності дотримуються етики та академічної доброчесності, умов даного Положення.

 

6.5.  Виявлення порушень академічної доброчесностів НВК здійснюється наступним чином.

Особа, яка виявила порушення академічної доброчесності педагогічним працівником має право звернутися до керівника НВК з письмовою заявою. Заява щодо зазначеного порушення розглядається на засіданні педагогічної ради, яка ухвалює рішення про притягнення до академічної відповідальності (за погодження з уповноваженою особою від трудового колективу).

 

6.6. Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має такі права:

 

- Ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження.

 

- Особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності.

 

- Знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності.

 

- Оскаржити рішення про притягнення до академічної відповідальності.

 

7. Комісія з питань порушення академічної доброчесності

 

7.1. Комісія з питань академічної доброчесності (далі - Комісія) – це незалежний орган, що діє у НВК з метою забезпечення моніторингу дотримання членами НВК  морально-етичних та правових норм цього Положення.

 

- До складу Комісії входять представники  Батьківської громадськості, учнівського самоврядування та педагогічного колективу.

 

- Склад комісії затверджується рішенням педагогічної ради.

 

- Голова, заступник голови та секретар Комісії обираються з числа осіб, що входять до неї.

 

- Голова веде засідання, підписує протоколи та рішення тощо.

 

- За відсутності голови Комісії його обов’язки виконує заступник.

 

- Секретар Комісії здійснює повноваження щодо ведення протоколу засідання, технічної підготовки матеріалів до розгляду їх на засіданні тощо.

 

- Термін повноважень Комісії – 1 рік.

 

7.2. Комісія має такі повноваження:

 

- Виявляти факти порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу НВК.

 

- Проводити інформаційну роботу щодо популяризації принципів академічної доброчесності серед учасників освітнього процесу.

 

- Готувати пропозиції, надавати рекомендації та консультації  щодо підвищення ефективності впровадження принципів академічної доброчесності в освітню діяльність НВК.

 

- Отримувати і розглядати заяви за умови, якщо вони носять не анонімний характер, щодо порушення академічної доброчесності учасників освітнього процесу НВК.

 

- Залучати до своєї роботи експертів з відповідних галузей, а також використовувати технічні і програмні засоби для встановлення фактів порушення норм академічної доброчесності за поданою заявою.

 

- Доводити результати розгляду заяв щодо порушення академічної доброчесності до відома директора НВК для подальшого реагування.

 

7.3. Свої повноваження Комісія здійснює за умови, що кількість її членів, присутніх на засіданні, складатиме не менше ніж дві третини її складу.

 

7.4. Рішення приймаються відкритим голосуванням. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів, голос голови Комісії є вирішальним.

 

7.5. За результатами засідання Комісії складається протокол, який підписує голова (в разі його відсутності - заступник) та секретар.

 

8. Заключні положення

 

8.1. Учасники освітнього процесу мають знати Положення про академічну доброчесність. Незнання або нерозуміння норм цього Положення не є виправданням неетичної поведінки.

 

8.2. Прийняття принципів і норм Положення засвідчується підписами членів педагогічного колективу.

 

8.3. Положення про академічну доброчесність НВК схвалюється педагогічною радою та вводиться в дію наказом керівника.

 

8.4. Положення оприлюднюється на сайті НВК.

 

8.5. Зміни та доповнення до Положення можуть бути внесені будь-яким учасником освітнього процесу за поданням до педагогічної ради та вводяться в дію наказом директора НВК.